poster-2020

2020

Venue: Koncertkirken

Music: Anders Lauge Meldgaard (DK) / Bankerot (DK) / Blake Hargreaves (DK) / Gate Hand (DK) / Katrine Grarup Elbo - SLUTSANG/endpoem (DK) / Lamina Fofana (SL) / Lieven Martens (BL) / Manuel Göttsching & Cirklen Performs Inventions for Electric Guitar (DE/DK) / Marja Ahti (FI) / Minais B (DK) / Raphael Rogiński (PL) / Sandra Boss (DK)

Installations: Jens Erik Larsen - Bicycle Lyre (DK) / SIIKU - OPUS UNITUM (DK/GL)

Programme

poster-2019

2019

Venue: KPH Volume

Music: Aron (DK) / Dire Wolves (US) / Disarmer (DK) / Emilio Hestepis (DK) / Emmanuel Holterbach (FR) / G & D (TR/UK) / G.E.K. (DK) / Jandek (US) / JESSE (FI) / JN & FGH DU—o (DK) / Kelvin Brorson (DK) / Kikimora (DK) / Lau Nau (FI) / Le Verdouble (FR) / Lyra Valenza (DK) / Stiletti-Ana (FI) / Thomas Ankersmit (NL) / Vlora of Independence (AL)

Film: Voice of the Eagle: The Enigma of Robbie Basho

Installations: FUKK (DK) - Frame / Iris Bakker (DK) / Ungt Lys (DK) - Dimensions

Programme

poster-2018

2018

Venue: KPH Volume

Music: >æ (DK) / Al Doum & The Faryds (IT) / Andrea Novél, Emil Elg & Cæcilie Trier (DK) / Bona Fide (DK) / Brother Magnus (DK) / Cantenac Dagar (FR) / Chris Menist (UK) / Dave Bixby (US) / DJ Kampire (UG) / France (FR) / Hekla (IS) / Jooklo Duo & Mette Rasmussen (IT/DK) / Korpsånd (DK) / Limpe Fuchs (DE) / Lucas Abela (AU) / Misantrop DJ (DK) / Mythic Sunship Astral Family (INT) / Simon Littauer (DK) / Tettix Hexer (DK) / The Exorcist GBG (SE)

Installations: Fazakas and Wappler (CH/HU) / FUKK (INT) - I U WE / Lucas Abela (AU) - Fort Thunder

Programme

poster-2017

2017

Venue: SydhavnsGade

Music: A. Hartvig: 21 questions – et lærestykke (DK) / Crème De Hassan (US/DE) / Duo PuechGourdon (FR) / Gabestok (DK) / Gnod (R&D) (UK) / HVAD (DK) / IrrelevantBitch101 (DK) / Jonas Frederiksen (DK) / Jung An Tagen (AT) / Kali Malone (US) / Kim Myhr (NO) / Mads Nimann [DJ + Talk] (DK) / Norberto Lobo (PT) / Pekka Airaksinen (FI) / Peter Zummo (US) / Pierre Bastien (FR) / Spectator Records – Up in Smoke [Film] (DK) / STILL (DJ set + Keidino special vocalist) (IT) / The Chesterfield Gorgeous (US) / Yann Gourdon (FR)

Installations: Søren Peter Mørch (DK) / Lyt Dybt (DK)

Programme

poster-2016

2016

Venue: KPH Volume

Music: Arpanet (US) / Bob Theil (UK) / Bruce Russell (NZ) / Chalaque (UK/NL) / Éliane Radigue Performed by Emmanuel Holterbach (FR) / Felia Gram-hanssen – Circular Sound (DK) / Francesco Cavaliere (IT) / Gate (NZ) / Gulddværg (DK) / Human Inferno (NO) / James Hoff (US) / Jonas Okholm Jensen (DK) / Louise Landes Levi (US) / Mike Cooper (UK) / Nos-t (SE) / Peter Bonneman Med Magnus Knudsen (DK) / Stargate (IT) / Ted Lee & Guests (US) / the Dead C (NZ) / Værket (DK)

Installations: Andreas Stouby Johansen and Anna Samsøe (DK) / Annan Hitkl (DK) / George Koutsouris (GR) / K‑o‑n‑t‑o (DK) / Line Finderup Jensen (DK) / Zine Lounge (DK)

Films: Amy Granat (US) / Anna Samsøe (DK) / Benjamin Bardou (FR) / Boredomresearch (UK) / Brian Kure (DK) / Casey Reas (US) / Eden Mitsenmacher (US) / Eva La Cour (DK) / Jesse Mclean (US) / Luise Sejersen (DK) / Lukas Marxt (AT) / Sabina Ratté (CA) / Stine Deja (DK)

Programme

poster-2015

2015

Venue: KPH Volume

Music: Arnold Dreyblatt and The Orchestra of Excited Strings (US/DE) / Assembler (DK) / Bobby Brown (US) / BRODER (DK) / Christensen & Holgersen (DK) / Cut Hands (UK) / Dale Cornish (UK) / Desmadrados Soldados De Ventura (UK) / Eric Arn (US) / Jacob Kirkegaard (DK) / John Levin (US) / Konrad Sprenger (DE) / Magik Markers (US) / Miaux (BE) / Michael Mørkholt (DK) / Mylla (SE) / Nobody (DK) / RP Boo (US) / Snöleoparden + Henning Frimann feat. Futu (DK/ID) / Spires That in the Sunset Rise (US) / Vibrating Matter (DK) / ZA’N’ZI (DK)

Programme

poster-2014

2014

Venue: KPH Volume

Music: Cam Deas (UK) / Crank Sturgeon (US) / DJ Benetti (UK/IT) / Easy Rider (DK) / J. D. Emmanuel (US) / Emnet (DK) / Evol (ES) / Family Underground (DK) / Faust (DE) / Jenny Graf (US) / Head of Wantastiquet (US) / Infuse Huddle (DK) / John Levin (US) / Samara Lubelski (US) / Mackinawite (DK) / Narcosatanicos (DK) / Orion Rigel Domisse (US) / Charlemagne Palestine (US) plays CHARLEWORLDDDD!!!!!! / Richard Pinhas (FR) / Tradework (DK) / Unit Moebius (NL)

Programme

poster-2013

2013

Venue: KPH Volume

Music: Causa Sui (DK) / Andrew Cedermark (US) / Coal Hook (US/DK) / Laura Drescher (DK) / Exit Pigs (US) / Far (DK) / Gary War (US) / Hearsay & Hyperbole (US) / Jesusulven (DK) / Samuel Kerridge (UK) / Thomas Köner (DE) / Mokho (IT) / OOBE (IT) / Shitpiece (DK) / Succes og Penge (DK) / Sveriges Kommuner & Landsting (SE) / Stellar OM Source (FR/BE) / Sun Araw (US) / Tex Fuller (DK) / ToTo (DK) / Trust (DK) / Morten Søndergaard/Rasmus Halling (DK) / Ghédalia Tazartès (FR/TR) / Titzengor (US)

Programme

poster-2012

2012

Venue: Musichouse CPH

Music: art-Errorist (Jean-Hervé Péron) (DE/FR) / Steffen Basho-Junghans (DE) / Bror m. Brødre (DK) / First Flush (DK) / Fluorescent Heights (SE) / Haruko (DE) / C. Haxholm & The Request Group / Niko Karlsson (FI) / Natural Snow Buildings (DE/FR) / Plants (DK) / Pretty Lightning (DE) / Roedelius (DE) / Saigon (SE) / Shoshanna (DK) / Amalie Smith (DK) / Stargate (IT) / Sun River (DK) / Timeless Reality (DK) / Tomutonttu (FI) / ToTo (DK) / TwinSisterMoon (FR) / Theis Ørntoft (DK)

Programme

poster-2011

2011

Venue: KPH Volume

Music: Andy Spore/Steve Kado duo (US) / Aron (DK) / Bear Bones, Lay Low (VE) / Ben Vida (US) / Bridget Hayden (UK) / Bäddat för Trubbel (SE) / Cam Deas / Jack Allett duo (UK) / Corsano/Tyfus duo (US/BE) / The Doozer (US) / Dracula Lewis (RO) / El Paraiso Records Ensemble (DK) / Emma (DK) / Family Underground (DK) / Franklin’s Mint (US) / Ghost Flute & Dice (DK) / Hayvanlar Alemi (TR) / Head of Wantastiquet (US/BE) / Hills (SE) / Ignatz (BE) / Jakob Olausson (SE) / Jozef van Wissem (NL) / Knút (FO) / Kuupuu (FI) / Kvabbe (DK) / Mackinawhite (DK) / Marisa Anderson (US) / MX (DK) / Noberto Lobo (PT) / Own Road (DK) / Papir (DK) / Runar Magnusson (IS) / S. L. Hepburn, M. Elzer og John Levin (US/DK) / Spost (DK) / Spökraket (DK) / Sunburned Hand of the Man (US) / Sus & Jakob (DK/SE) / Technicolor Poets (SE) / Tsembla (FI) / Warm Climate (US) / Yuri Landman (NL)

Programme

poster-2010

2010

Venue: KPH Volume

Music: Aethr Myth’d (US) / Aron & The Blackbeacon Orkestra (DK) / Astral Blessing (US) / Cam Deas (UK) / Causa Sui (DK) / Christine Shields (US) / Dig og mig (DK) / Distortion Girls (DK) / Dolphins Into the Future (BE) / Ducktails (US) / Elevatorfører (DK) / Emma Ács (DK) / First World War Architecture (DK) / Flowers Must Die (SE) / Franklin’s Mint (US) / Growing Rot (DK) / Haruko (DE) / Head of Wantastiquet (BE) / Herb Diamante (UK) / Hills (SE) / Holy Table (DK) / James Blackshaw (UK) / Johns Lunds & TR Kirstein (DK) / Joshua Burkett (US) / Jørgen Teller & the Empty Stairs Extended (DK) / Mackinawite (NO) / Mathew Sawyer (UK) / Mette Mareridt (DK) / Mick Flower (UK) / Mouths of the Irrawaddy (DK) / MV/EE with The Golden Road (US) / Mythic Sunship (DK) / Papir (DK) / Ralph White (US) / Red Favorite (US) / Rimlig’ Ramt (DK) / Salli Lunn (DK) / Sarah Hepburn (US) / Shiggajon (DK) / Siya Sar (DK) / The Sound of Pot (US) / Spost (DK) / Sunburned Hand of the Man (US) / Tarp (US) / Teen Beams (DK) / Thread Pulls (IR) / Thulebasen (DK) / Xu Shaoyang (HK)

Programme

poster-2009

2009

Venue: KPH Volume

Music: Aethr Myth’d (US) / Aron (DK) / Aymeric Hainaux (FR) / Bird By Snow (US) / Black Hand (DK) / Bost-X (DK/US) / Brother From Another Mother (DK/US) / Coal Hook (DK/US) / Drowning Mountains (DK) / Drowning Woods w/ Crow With No Mouth (DK) / First World War Architecture (DK) / Greenhill Builders (US) / Head of Wantastiquet (BE) / John Levin (US) / Jørgen Teller & The Empty Stairs (DK) / Lamburg Tony (DK) / Loud Objects (FR) / Mag (SWE) / The Means (DK) / Michael Flower Band (ENG) / Munck//Johnson (DK) / Ora Corgan (CAN) / Own Road (DK) / P’Jammers (DK/US) / Port Friendly (DK) / Satanism Around Hollywood (DK) / Shout Wellington Airforce (DK) / Slütspürt (DK) / Thulebasen (DK) / Tristan Perich (FR) / Ulf & Krede (DK) / Zhaeng Zhaeng (DK)

Programme

poster-2007

2007

Venue: Brattleboro, VT, USA

Music: Asa Irons (US) / Bunwinkies (US) / Burnt Hills (US) / Byron Coley (US) / Chris Carmody (US) / Christopher Weisman (US) / Dredd Foole (US) / Fat Worm of Error (US) / Fieldwire (US) / Hatched and Hungry (US) / John Levin (US) / Jow Jow the Death Knell Rung (US) / Kurt Weisman (US) / Kyle Tomzo (US) / Matt Krefting (US) / Meara O'Reilly (US) / Mr. Tyte (US) / MV & EE with the Golden Road (US) / Noho Wools (US) / Red Favorite (US) / Ruth Garbus (US) / Shrinnirs (US) / Soil Sing Through Me (US) / Spectre Folk (US) / Sunburned Hand of the Man (US) / Tarp (US)

Programme